Menu Zamknij

Plusy i minusy kuchni otwartej na salon – czy na pewno chcesz taką w swoim nowym domu?

Otwarta kuchnia wydaje się być bardzo popularnym trendem, a wiele osób uważa ją za jedyny sposób na życie. Otwarta kuchnia tworzy środowisko do gotowania i rozrywki, które jest całkowicie oparte na zmysłach. Jest coś estetycznego w obserwowaniu, jak przygotowywane jest jedzenie. Ale pytanie brzmi, czy to naprawdę działa?

Czym jest otwarta kuchnia?

Otwarta kuchnia to nowoczesna koncepcja kuchni na otwartym planie. Oznacza to, że strefa gotowania i jadalnia czy salon znajdują się w jednej przestrzeni. Świetnie nadaje się do rozrywki, ponieważ pozwala ludziom wejść do kuchni i łatwo znaleźć miejsce. W tych kuchniach na otwartym planie urządzenia są zwykle wbudowane w wyspę. Szafki to tylko część tego projektu.

Korzyści z otwartej kuchni na salon

Otwarta kuchnia może być świetnym dodatkiem do salonu. Zapewni Ci więcej miejsca na gotowanie i zabawianie gości przy przygotowaniu potraw. Otwarte kuchnie to także świetny sposób na zwiększenie poczucia przestronności w Twoim domu.

Zalety otwartej kuchni na salon: Otwarta kuchnia pozwala kucharzowi na interakcję z ludźmi w salonie. Ten projekt tworzy poczucie wspólnoty wśród członków rodziny, którzy mogą oglądać się nawzajem w pracy i pomagać w razie potrzeby. Otwarta kuchnia także sprawia, ze osoba przygotowująca jedzenie, nie czuje się osamotniona, jak to często bywa w kuchniach zamkniętych.

Jakie są wady otwartych kuchni?

Istnieje wiele wad otwartej kuchni. Na przykład prowadzenie prywatnej rozmowy z gośćmi może być trudne, ponieważ mogą oni podsłuchać inne rozmowy lub poczuć, że przeszkadzają w przestrzeni kucharza.

Otwarta kuchnia może również utrudniać osobie gotującej skupienie się na gotowaniu. Mogą być zbyt rozproszeni przez swoich gości i rozmowy toczące się wokół nich. Otwarta kuchnia może również powodować problemy dla osób, które mają alergie lub wrażliwość na pewne zapachy, takie jak gotowane jedzenie. Otwarta kuchnia może być niedogodnością dla gości. Jeśli gospodarz jest w kuchni, goście mogą czuć się niezręcznie, zadając pytania lub proponując pomoc.

Rozważasz otwartą kuchnię w swoim domu? Oto 3 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Kuchnie na planie otwartym stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych domach. Dają poczucie przestrzeni i otwartości, a także sprawiają, że kuchnia jest przedłużeniem przestrzeni życiowej. Dają także niepowtarzalne uczucie przestrzeni we wnętrzu. Dzięki kuchni połączonej z salonem i jadalnią tworzy się także rodzinna strefa, gdzie dzieci bawią się na sofie, mąż pracuje przy stole, a żona gotuje, wszystko w jednym, wspólnym pomieszczeniu.

Jednak zanim zdecydujesz się na projekt na planie otwartym, należy jeszcze wziąć pod uwagę pewne kwestie. Na przykład należy zastanowić się, ile naturalnego światła dostaje się do domu, aby upewnić się, że w kuchni nie jest zbyt ciemno. Musisz także zastanowić się, ile hałasu będą generować osoby gotujące w kuchni – jeśli jest za głośno dla Ciebie lub Twoich gości, może lepiej rozważyć projekt na planie zamkniętym. Oraz co ważne, należy wziąć pod uwagę wentylację – w kuchni otwartej na salon musi ona działać wyjątkowo dobrze, aby zapachy nie rozprzestrzeniały się na salon.