Nowoczesne piekarniki parowe to urządzenia, dzięki którym możliwe jest szybkie i proste przygotowanie najróżniejszych dań zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Szeroka gama programów oraz dodatkowych opcji, w które wyposażone są obecnie piekarniki parowe, daje nam możliwość stworzenia na różne sposoby tradycyjnych i nowoczesnych, oryginalnych potraw. Jakie dania możemy przygotować z pomocą parowego piecyka? Sprawdź nasze propozycje!
Chleb z piekarnika – tradycja i nowoczesność
Czasem najprostsze rozwiązania są najsmaczniejsze. Każdy z nas z pewnością pamięta wyjątkowy aromat i smak świeżego, ciepłego jeszcze chleba, zwieńczonego wyłącznie warstwą masła. Wiele nowoczesnych piekarników parowych posiada specjalny program do pieczenia pieczywa, dzięki którym możemy w prosty sposób powrócić do tych wspomnień. Recepturą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przepis na miękki pszenny chleb z chrupiącą skórką, bez wyrabiania. Do przygotowania chleba potrzebne będą:
- 500 g mąki pszennej, typu 500 lub 550,
- 410 mililitrów wody mineralnej,
- 20 g świeżych drożdży,
- łyżeczka soli oraz cukru.
Proces przygotowywania chleba warto zacząć już w dzień poprzedzający pieczenie. Pierwsze wyrastanie chleba powinno bowiem trwać około dwunastu godzin. Do miski należy wsypać potrzebną ilość mąki oraz soli, następnie w osobnej miseczce rozpuścić świeże drożdże z dodatkiem cukru oraz letnią wodą. Następnie do miski z mąką należy wlać zawartość miseczki i delikatnie mieszamy do połączenia się składników. W razie potrzeby można podsypać całość jedną lub dwiema łyżkami mąki. Tak przygotowane ciasto należy przykryć folią – niecałkowicie szczelnie – i pozostawić na noc.
Następnego dnia można przystąpić do kolejnych etapów. Garnek z pokrywką trzeba wstawić do nagrzanego do 220 stopni piekarnika. Należy w tym wypadku wybrać program grzania góra i dół. Kiedy naczynie nagrzewa się w piekarniku, należy zająć się ciastem – przełożyć je na posypaną mąką deskę i składać kilkakrotnie do środka. Następnie należy wybrać wygodny i świetnie sprawdzający się w przypadku pieczenia chleba program termoobiegu PLUS z małą wilgotnością, a przygotowane ciasto wstawić do piekarnika na około 35 minut. Gotowy chleb dobrze jest przełożyć na kratkę i ostudzić.
Kurczak w marynacie, czyli danie główne z piekarnika parowego
W parowym piekarniku można oczywiście przygotować także najróżniejszego rodzaju dania obiadowe, wegetariańskie oraz mięsne, jak chociażby aromatyczny kurczak w marynacie miodowo musztardowej, podawany z warzywami i pieczonymi ziemniakami. Do przygotowania potrawy potrzebne będą:
- kurczak w całości, lub filety oraz nóżki drobiowe,
- 4 łyżki musztardy,
- 3 łyżki miodu,
- wędzona papryka słodka i ostra,
- sól i pieprz,
- zioła własnego wyboru – tymianek, rozmaryn, czy zioła prowansalskie,
Wszystkie składniki z wyjątkiem mięsa należy połączyć, przygotowując potrzebną marynatę, którą następnie trzeba natrzeć kurczaka. Zamarynowane mięso wkładamy do miski, przykrywamy i pozostawiamy na co najmniej kilka godzin w lodówce. Po tym czasie należy wyjąć mięso i odczekać kilka minut, a następnie przełożyć do naczynia i umieścić w nagrzewającym się piekarniku. Urządzenie należy nagrzać do temperatury 170–180 stopni. Warto skorzystać z doskonałego do pieczenia mięs programu termoobiegu PLUS z małą wilgotnością. Czas pieczenia mięsa zależny jest przede wszystkim od jego wagi; zakłada się, że optymalnym czasem dla przygotowania kilogramowej porcji mięsa jest godzina. W przypadku wspomnianego programu termoobiegu czas ten wynosi 60 do 70 minut. Mięso można dodatkowo obłożyć kawałkami warzyw i ziemniakami w ziołach.
Nie tylko na wytrwanie
Powyższe receptury to jedynie drobny przykład tego, z czym doskonale poradzi sobie piekarnik parowy. Przepisy, które można realizować z jego pomocą, to dania wytrawne z każdej kuchni świata – od Azji, po Afrykę – ale także najróżniejsze desery: klasyczne ciasta, takie jak murzynek, czy sernik, muffinki, pieczone pączki czy beza. Szeroka gama możliwości kulinarnych, jakie daje nam piekarnik parowy, sprawia, że ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!