Węgiel aktywny na wirusy i nie tylko – właściwości i skutki uboczne

węgiel aktywny na wirusy

Węgiel aktywny wywołuje teraz falę zarówno w branży medycznej, jak i kosmetycznej ze względu na jego rzekomą zdolność do poprawy samopoczucia oraz zbawiennego wpływu węgla aktywnego na wirusy. Ale to nie jest zupełnie nowy trend; Egipskie zapiski już 1500 lat p.n.e. wykazały, że węgiel aktywny był już używany do wchłaniania nieprzyjemnych zapachów z gnijących ran.

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to nie to samo, co toksyczne brykiety często używane do grillowania potraw. Zamiast tego jest produktem ubocznym drewna, torfu lub łupin orzecha kokosowego i jest wytwarzany po podgrzaniu wraz z gazem, który pomaga w otwieraniu różnych „porów”.

Gotowy produkt jest proszkiem bez smaku i zapachu, który może mieć ładunki dodatnie lub ujemne, w zależności od poziomu pH roztworu użytego do wytworzenia proszku. Proszek węgla aktywnego jest bardzo porowaty, a po aktywacji porowatość wzrasta, umożliwiając efektywne wchłanianie większej ilości substancji.

Węgiel aktywny pozwala na wiązanie się z nim szkodliwych leków i toksyn czających się w organizmie, więc te substancje mogą zostać wydalone. Dlatego węgiel aktywny jest często stosowany u pacjentów, którzy przedawkowali lek lub zatruli się, pomagając im w ich wyzdrowieniu. Węgiel aktywny w proszku jak i w kapsułkach, oba przyjmowane doustnie, są sprzedawane przez różnych sprzedawców detalicznych.

Węgiel aktywny jest godnym uwagi dodatkiem filtrów do wody

Węgiel aktywny można stosować do oczyszczania i filtrowania wody. Jest to powszechny składnik filtrów do wody do użytku zarówno przemysłowego jak i domowego. Ma potencjał do zatrzymywania pestycydów, rozpuszczalników, odpadów przemysłowych i chemikaliów oraz pomaga redukować nieprzyjemne zapachy. Węgiel aktywny okazał się również obiecujący w eliminowaniu szkodliwych substancji, takich jak chlor, chloramina, fenol i garbniki.

filtr do wody

Węgiel aktywny ma korzystne zastosowanie dla twojego ciała

Węgiel aktywny wykorzystywany jest do szerokiej gamy chorób i problemów ze zdrowiem

• Może działać jako antidotum na truciznę – węgiel aktywny jest najbardziej znany ze swoich zdolności ułatwiania procesu chemicznego zwanego adsorpcją. Oznacza to, że może uwięzić szkodliwe chemikalia i toksyny w krwiobiegu w swoich porach. Zgodnie z artykułem z 2000 Brytyjskiego Dziennika of Clinical Pharmacology, korzystne działanie węgla aktywnego może być najlepsze, gdy jest przyjmowane co najmniej godzinę po przyjęciu toksycznej substancji.

• Przeciwdziała toksycznym skutkom pleśni – Pleśń może powodować problemy zdrowotne, takie jak depresja, upośledzenie funkcji mózgu, niewydolność nerek i wątroby, podrażnienie oczu i osłabienie funkcji układu odpornościowego. Węgiel aktywny może pomóc zwalczyć te efekty.

Przed użyciem węgla aktywnego skonsultuj się z lekarzem, aby dokładnie sprawdzić, czy nie ma objawów ekspozycji na pleśń. Porozmawiaj z profesjonalistą, aby sprawdzić obecność pleśni w domu, aby można było właściwie zaradzić tej sytuacji.

• Pomaga w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się – węgiel aktywny może pomóc w utrzymaniu zdrowia nadnerczy i zapobieganiu uszkodzeniom komórek nerek(przyjmowany razem z dietą niskobiałkową) i wątroby.

• Pomaga złagodzić problemy żołądkowo-jelitowe – Węgiel aktywny może być przydatny dla osób borykających się z wzdęciami, biegunką i innymi pokrewnymi problemami, ponieważ może wiązać się z produktami ubocznymi powodującymi gazy w żywności. W rzeczywistości brytyjska National Health Service (NHS)  promowało stosowanie dostępnych bez recepty tabletek z węglem drzewnym jako potencjalnej metody zwalczania wzdęć

• Może pomoc w leczeniu ukąszeń owadów i / lub węży – jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, cierpi z powodu użądlenia pszczoły lub komara, mrówki ognistej lub ukąszenia pająka, połączenie węgla aktywnego i oleju kokosowego może pomóc w rozwiązaniu problemu.

W badaniu Der Anaesthesist z 2013 r. Zaproponowano również użycie węgla aktywnego do zwalczania skutków ukąszeń węży, chociaż należy przeprowadzić więcej badań, aby naprawdę określić jego prawdziwą skuteczność w tej zagrażającej życiu kwestii zdrowotnej.

Istnieją inne doniesienia wskazujące, że węgiel aktywny może pomóc w eliminacji zespołu rybiego zapachu związanego z zaburzeniem zwanym trimetyloaminurią, optymalizując poziom cholesterolu, promując lepszą czynność nerek, lecząc pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, promując lepsze wyniki dializy nerkowej.

Należy jednak pamiętać, że węgiel aktywny nie jest natychmiastowym lekarstwem. Jeśli chcesz znacznie poprawić swoje zdrowie, musisz skupić się na poprawie stylu życia poprzez spożywanie zdrowej żywności i regularne ćwiczenia.

Węgiel aktywny na wirusy

Istnieją dowody że węgiel aktywny może wspomagać przechodzenie wielu chorób związanych z wirusami(w tym chorobę wywołaną koronawirusem).Naukowcy zaobserwowali od 4% do 60% redukcji infekcji w porównaniu z sytuacją, gdy wystawili komórki na działanie wirusa bez obecności węgla aktywnego.

Czy węgiel aktywny może pomóc w utrzymaniu higieny osobistej?

Maseczki do twarzy z węglem aktywnym zyskują na popularności, szczególnie wśród osób, które chcą poprawić ogólną kondycję swojej skóry. Węgiel aktywny może być stosowany w leczeniu trądziku, ponieważ może on wyeliminować olej wywołujący pryszcze i obumarłe komórki skóry. Z tego powodu wielu sprzedawców internetowych promuje stosowanie węglowych gąbek do twarzy jako delikatnego środka złuszczającego.

Jednak, jak podkreśla dermatolog z Kalifornii, dr Ivy Lee w artykule Reader’s Digest, nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby sklasyfikować węgiel aktywny jako silny środek na trądzik. Ponadto odnotowano przypadki łuszczenia się skóry po zastosowaniu maseczek na twarz z bambusa węglowego. , niekorzystny efekt związany z klejem PVA. Jest to aktywny składnik mieszanki masek, który może zwalczać zanieczyszczenia i negatywnie wpływać na skórę. Jest to wystarczająco przekonujący powód, aby rozważyć inne, bardziej skuteczne naturalne metody leczenia trądziku.

Mówi się również o potencjale węgla aktywnego dla zdrowia zębów, ale dentyści zazwyczaj proszą swoich pacjentów o ostrożność przy stosowaniu tej substancji, ponieważ jest ona bardzo ścierna i może uszkodzić szkliwo zębów. American Dental Association wyjaśnia:

…  Stosowanie materiałów, które są zbyt ścierne dla zębów, może w rzeczywistości sprawić, że będą wyglądać bardziej żółto. Szkliwo jest tym, co chcesz wybielić, ale jeśli używasz zbyt szorstkiego peelingu, możesz go faktycznie zetrzeć. Kiedy tak się stanie, następna warstwa zęba może zostać odsłonięta – bardziej miękka, żółta tkanka zwana zębiną.

Jeśli chcesz bielsze zęby, lepszym rozwiązaniem może być olej kokosowy. Ta technika może pomóc w wyeliminowaniu szkodliwych bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Możesz również dodać kroplę olejku miętowego, aby uzyskać miętowy posmak.

węgiel aktywny na trądzik

Badania nad węglem aktywnym

Wstępne informacje o właściwościach adsorbentu węgla aktywnego były znane już w XVIII wieku. Naukowcy Michel Betrand, William Hort, Pierre Touery,  i Sir Alfred Barring Garrod byli odpowiedzialni za niektóre z najwcześniejszych badań dotyczących węgla aktywnego. Większość badań w tej epoce odkryła potencjał węgla aktywnego w przeciwdziałaniu klinicznym skutkom zatrucia u zwierząt i ludzi.

Doniesiono, że Touery połknął śmiertelną dawkę trucizny zwanej strychniną na oczach kolegów z Francuskiej Akademii Medycznej. Przeżył, bo pił też węgiel aktywny, udowadniając, że może on przeciwdziałać truciźnie.

Jedno z najnowszych badań dotyczących tej substancji zostało opublikowane w czasopiśmie bioRxiv w sierpniu 2017 r. Wyniki pokazały, że formuła węgla aktywnego o powolnym uwalnianiu o nazwie DAV132, opracowana przez naukowców z paryskiej firmy Da Volterra, może wspomagać antybiotyki. w zwalczaniu niektórych chorób w tym wirusów, bez wywoływania skutków ubocznych, które te ostatnie powodują.

Uczestnicy badania albo przyjmowali antybiotyk moksyfloksacynę przez pięć dni razem z dawką DAV132 dwa razy dziennie, albo sam antybiotyk, albo nie otrzymywali żadnego leczenia. Naukowcy odkryli, że:

• Formuła DAV132 nie miała wpływu zarówno na ilości antybiotyków we krwi, jak i na skuteczność tego ostatniego w leczeniu infekcji.

• DAV132 pomagał również w oczyszczaniu jelita grubego i wypłukiwaniu antybiotyków z organizmu. Stwierdzono to po zbadaniu ilości antybiotyków w kale uczestników, którzy przyjmowali formułę.

• DAV132 utrzymywał około 90 procent pożytecznych bakterii jelitowych u osób, które go przyjmowały. Osoby, które przyjmowały tylko antybiotyki, znacznie zmniejszyły liczbę zdrowych bakterii.

Choć brzmi to obiecująco, należy zauważyć, że większość badań przeprowadzonych na węglu aktywnym koncentrowała się na jego wpływie na dorosłych, a w niewielkim stopniu na dzieci. Wytyczne dotyczące spożycia węgla aktywnego przez dzieci często opierają się na opisach przypadków i seriach przypadków.

Przyszli badacze muszą zastanowić się, jak węgiel aktywny może wpływać na dzieci, ponieważ to właśnie w dzieciństwie narządy rozwijają się, aby radzić sobie z toksycznymi lekami i chemikaliami, z którymi mogą się zetknąć.

Ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem lub ekspertem w dziedzinie zdrowia, zanim pozwolisz dziecku wziąć węgiel aktywny. Niektóre dzieci mogą nie być w stanie poradzić sobie z tym suplementem, co może prowadzić do działań niepożądanych

Skutki uboczne węgla aktywnego

Generalnie stosowanie węgla aktywnego jest bezpieczne, ale tylko w przypadku leczenia zatrucia lub przedawkowania w placówce medycznej i pod kierunkiem lekarza.

Ważną uwagą dotyczącą częstego spożywania węgla aktywnego jest jego skłonność do wchłaniania niezbędnych składników odżywczych i minerałów, zmniejszając ich poziom i zwiększając ryzyko wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych. Węgiel aktywny może zaburzać prawidłowe wchłanianie witamin i minerałów z pożywienia, a także może nie działać dobrze w połączeniu z innymi odtruwającymi środkami chelatującymi.

Po spożyciu węgla aktywnego zgłaszano działania niepożądane, takie jak ból lub obrzęk żołądka.

źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322609

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-269/activated-charcoal

https://www.news-medical.net/health/What-is-Activated-Charcoal.aspx

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *