Dlaczego Rano Jest Mi Niedobrze? – Poranne Nudności

nudniości rano

Nudności to uczucie, że zaraz zwymiotujesz. Często masz inne objawy, takie jak biegunka, pocenie się i ból brzucha lub skurcze.

Według American Pregnancy Association nudności dotykają ponad połowę wszystkich kobiet w ciąży. Powszechnie znane jako poranne mdłości, są spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Chociaż ciąża może być najbardziej znaną przyczyną porannych mdłości, nie jest jedyną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o innych dolegliwościach, które mogą powodować mdłości rano.

Co powoduje poranne nudności?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą obudzić się z mdłościami.

Ciąża

Nudności i wymioty to jedne z najwcześniejszych objawów ciąży, pojawiające się około szóstego tygodnia. Te objawy zwykle ustępują między 16 a 20 tygodniem.

Poranne mdłości nie ograniczają się do poranka. Może się to zdarzyć w dowolnym momencie. Niektóre kobiety doświadczają ciągłych nudności przez cały dzień.

Zmęczenie lub problemy ze snem

Bezsenność lub wcześniejszy niż zwykle alarm może zakłócić Twój cykl snu i czuwania. Te zmiany w Twoim regularnym wzorcu snu zmieniają reakcję neuroendokrynną organizmu, co czasami może prowadzić do nudności.

Głód lub niski poziom cukru we krwi

Jeśli ostatni raz kiedy jadłeś to kolacja, mogło minąć 12 lub więcej godzin, zanim wstałeś rano. Niski poziom glukozy we krwi może wywoływać zawroty głowy, osłabienie lub nudności. Pomijanie śniadania – zwłaszcza jeśli zwykle jesz śniadanie – może pogorszyć sytuację.

Kwaśny refluks

Kwaśny refluks występuje, gdy wejście do żołądka nie zamyka się prawidłowo po jedzeniu lub piciu, pozwalając kwasowi żołądkowemu przedostać się do przełyku i gardła. Kwaśny smak, wraz z innymi objawami, takimi jak odbijanie się lub kaszel, mogą wywoływać mdłości.

Kwaśny refluks może być gorszy rano, mimo że od ostatniego posiłku minęły godziny. Może to być spowodowane tym, że jesteś w pozycji półleżącej i mniej połykasz podczas snu.

Katar z nosa lub przekrwienie zatok

Zatkanie zatok wywiera nacisk na ucho wewnętrzne, co może prowadzić do rozstroju żołądka i nudności. Może również powodować zawroty głowy, które mogą powodować nudności i wymioty. Kiedy masz katar z nosa, śluz, który spływa z zatok do tylnej części gardła i do żołądka, może powodować nudności.

Niepokój

Często odczuwamy w jelitach emocje, takie jak stres, podniecenie i niepokój. Nudności rano mogą być związane ze stresującym wydarzeniem, takim jak zbliżające się ważne spotkanie. W innych przypadkach jest to spowodowane chronicznymi lub ciągłymi źródłami stresu lub niepokoju.

Kac

Jeśli poprzedniej nocy wypiłeś dużo alkoholu, nudności mogą być wynikiem kaca. Wiele skutków alkoholu jest związanych z nudnościami. Obejmują one niski poziom cukru we krwi i odwodnienie.

Dieta

Nudności rano mogą być związane z czymś, co jadłeś podczas śniadania. Łagodna alergia lub nietolerancja pokarmowa może powodować nudności. W innych przypadkach nadmierne jedzenie wywołuje mdłości.

Gastropareza

Gastropareza to stan, w którym mięśnie ściany żołądka zwalniają lub zatrzymują się. W rezultacie pokarm nie przemieszcza się z żołądka do jelita. Nudności, wymioty i ból brzucha to częste objawy.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe tworzą się w woreczku żółciowym, gdy twardnieją substancje, takie jak cholesterol. Kiedy utkną w przewodzie łączącym pęcherzyk żółciowy i jelito, może to być bardzo bolesne. Wraz z bólem często występują nudności i wymioty.

Leki przeciwbólowe

Opioidy to klasa leków stosowanych w leczeniu bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Skutkiem ubocznym większości tych leków są nudności i wymioty.

Chemoterapia

Nudności i wymioty to dobrze udokumentowane skutki uboczne niektórych leków stosowanych w chemioterapii. Leki włączają tę część mózgu, która kontroluje nudności i wymioty. Czasami leki wpływają również na komórki wyściółki żołądka, co może powodować nudności i wymioty.

Jeśli miałeś już nudności i wymioty po otrzymaniu chemioterapii, tylko widoki i zapachy, które Ci o tym przypominają, mogą wywołać nudności i wymioty.

Uraz mózgu lub wstrząs mózgu

Wstrząsy i urazy mózgu mogą powodować obrzęk mózgu. Zwiększa to ciśnienie w czaszce, co może włączyć miejsce w mózgu, które reguluje nudności i wymioty. Wymioty po urazie głowy wskazują, że uraz głowy jest poważny i należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Zatrucie pokarmowe

Kiedy jesz lub pijesz coś, co jest skażone, Twój organizm szybko pracuje, aby się tego pozbyć. Jeśli masz zatrucie pokarmowe, możesz doświadczyć nudności, wymiotów lub biegunki, a także rozstroju żołądka lub skurczów brzucha. Jeśli rano odczuwasz nudności, może to być coś, co zjadłeś poprzedniej nocy.

Nieżyt żołądka i jelit

Zapalenie żołądka i jelit to nie to samo, co zatrucie pokarmowe, chociaż powoduje podobne objawy. Ta infekcja jest wywoływana przez wirusa, bakterie lub pasożyta. Jest przenoszona z osoby na osobę poprzez skażone odchody, żywność lub wodę pitną.

Cukrzycowa kwasica ketonowa

Cukrzycowa kwasica ketonowa jest poważnym powikłaniem, które może wystąpić, gdy masz cukrzycę, a niedobór insuliny zmusza organizm do rozkładania tłuszczów (zamiast węglowodanów) w celu wykorzystania ich jako paliwa.

Ten proces powoduje nagromadzenie się ketonów we krwi. Zbyt wiele ketonów może powodować objawy, takie jak nudności, dezorientacja i silne pragnienie. W takim przypadku należy natychmiast szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Wrzód trawienny

Wrzody trawienne to wrzody, które wpływają na wewnętrzną wyściółkę żołądka i jelit. Zazwyczaj powodują ból brzucha, ale mogą również powodować nudności i wymioty.

Zaparcie

Zaparcia mogą powodować nudności. Kiedy strawiona materia jest tworzona w okrężnicy, spowalnia działanie całego układu żołądkowo-jelitowego, co prowadzi do nudności.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna pojawia się, gdy mózg otrzymuje mieszane sygnały dotyczące ruchu. Na przykład, kiedy jedziesz samochodem, twoje oczy i uszy informują mózg, że się poruszasz, ale obszar w uchu wewnętrznym, który pomaga zachować równowagę i mięśnie informują mózg, że się nie ruszasz. Mieszane sygnały mogą powodować nudności, wymioty i zawroty głowy. Dzieje się tak najczęściej u kobiet w ciąży i dzieci.

Infekcja ucha wewnętrznego

Układ przedsionkowy w uchu wewnętrznym pomaga Twojemu ciału zachować równowagę. Kiedy masz infekcję ucha wewnętrznego, możesz poczuć nudności i zawroty głowy, co może powodować wymioty.

leczenie porannych nudności

Leczenie porannych nudności

Leczenie mdłości rano zależy od przyczyny.

Kobiety doświadczające porannych mdłości w pierwszych trzech miesiącach ciąży mogą spróbować dostosować dietę, zwiększyć spożycie płynów i zażywać leki zobojętniające. Gdy nudności i wymioty są ciężkie, lekarz może przepisać bloker histaminy lub inhibitor pompy protonowej.

Jeśli nudności rano są spowodowane dietą lub stylem życia, pomocne mogą być poniższe wskazówki:

  • ograniczy spożycie alkoholu
  • zjedz coś małego zaraz po przebudzeniu
  • trzymaj się regularnego harmonogramu snu
  • unikaj dużego posiłku tuż przed snem
  • unikaj tłustych potraw przed snem
  • stosuj techniki relaksacyjne, aby radzić sobie ze stresem
  • Jeśli nudności poranne są wynikiem problemu żołądkowo-jelitowego lub infekcji ucha, poszukiwanie leczenia tego problemu zwykle pomoże złagodzić nudności i związane z nimi objawy.

Jeśli zażywasz leki, które wywołują mdłości, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat recepty. Lekarz może zasugerować inny rodzaj leku lub przepisać lek przeciw nudnościom, który pomoże Ci radzić sobie z nudnościami.

Jeśli choroba lokomocyjna powoduje nudności, pomocne może być siedzenie w miejscu, w którym jazda jest płynniejsza, i patrzenie w dal. Pomocne mogą być również tabletki lub plastry przeciw nudnościom.

Kiedy iść do lekarza

Powinieneś zgłosić się do lekarza, jeśli poranne nudności utrudniają ci codzienne czynności, a już wykluczyłaś ciążę.

W większości przypadków nudności rano nie są powodem do niepokoju. Jednak utrzymujące się lub silne nudności mogą być oznaką poważnego stanu.

Na koniec

Nudności rano często wiążą się z ciążą, ale mają wiele innych przyczyn. Czasami przyczyna jest związana ze stylem życia lub dietą. W innych przypadkach jest to podstawowy problem żołądkowo-jelitowy, choroba lub efekt uboczny leków.

Powinieneś udać się do lekarza, gdy nudności poranne utrudniają ci codzienne życie.

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *