Co to jest witamina B10 (PABA) i czy należy ją przyjmować?

PABA

Kwas paraaminobenzoesowy (PABA), znany również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w niektórych produktach spożywczych i wytwarzanym w przemyśle chemicznym.

Kiedyś był dodawany do filtrów przeciwsłonecznych i był używany jako suplement, między innymi pomagający przyciemnić siwe włosy i poprawić niektóre problemy skórne.

Ten artykuł zawiera przegląd funkcji PABA, jego możliwych zalet i wad oraz informacje dotyczące dawkowania i bezpieczeństwa.

Czym jest witamina B10?

Witamina B10 (lub witamina Bx) to alternatywna nazwa związku organicznego PABA, białej krystalicznej substancji.

Uważa się, że jest częścią kompleksu witamin B, chociaż nie jest witaminą ani niezbędnym składnikiem odżywczym. Występuje w drożdżach piwowarskich, podrobach, grzybach, produktach pełnoziarnistych i szpinaku (źródło).

Twoje ciało może również syntetyzować związek przy użyciu pewnych bakterii w jelitach. PABA pomaga w produkcji kwasu foliowego (witamina B9). Jednak ilość produkowanego kwasu foliowego przez twój organizm jest niewystarczająca, aby zaspokoić Twoje potrzeby, więc musisz go pozyskiwać z innych źródeł dietetycznych (źródło).

Powerzechnie uważa się, że PABA przyjmowana jako suplement korzystnie wpływa na skórę i włosy. Jest produkowany przemysłowo i sprzedawany w postaci tabletek, proszku, ekstraktu i do stosowania miejscowego (źródło).

PODSUMOWANIE

PABA to organiczny, krystaliczny związek znany również jako witamina B10, chociaż tak naprawdę nie jest witaminą. Występuje w niektórych produktach spożywczych i jest wytwarzany chemicznie jako balsamy i suplementy.

Właściwości zdrowotne PABA

Chociaż istnieje kilka proponowanych korzyści płynących z suplementów PABA, badania potwierdzają te twierdzenia. oto one:

ochrona przed słońcem

PABA może pochłaniać promienie ultrafioletowe (UV) – zwłaszcza promienie UVB, które są związane z oparzeniami słonecznymi i uszkodzeniami DNA. Był więc kluczowym składnikiem filtrów przeciwsłonecznych od lat czterdziestych XX wieku, ale później był powiązany z alergicznymi reakcjami skórnymi u niektórych osób (badanie).

Od 2019 roku PABA nie jest już ogólnie uznawany za bezpieczny i skuteczny do stosowania w kremie przeciwsłonecznym przez Food and Drug Administration (FDA).

Czasami występuje w niektórych balsamach i innych produktach sprzedawanych jako środki nawilżające, często w połączeniu z aloesem, i rzadko jest stosowany w szamponach, odżywkach i szminkach.

Leczy zmiany skórne

Oprócz ochrony przed promieniami UV, twierdzi się, że PABA pomaga w problemach skórnych związanych z twardnieniem, gromadzeniem się tkanek i przebarwieniami – chociaż nie jest jasne, w jaki sposób związek może poprawić te warunki (źródło).

Po pierwsze, badano stosowanie PABA w leczeniu choroby Peyroniego, która charakteryzuje się tworzeniem się włóknistej płytki nazębnej wewnątrz penisa (badanie).

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu potasu PABA znacznie zmniejszyło rozmiar płytki nazębnej u osób z chorobą Peyroniego w ciągu 12 miesięcy w porównaniu z placebo.

To powiedziawszy, potrzebne są dalsze badania, a obecnie uważa się, że PABA jest nieskuteczny w leczeniu tego stanu.

PABA został również zidentyfikowany jako możliwy sposób leczenia twardziny skóry, choroby autoimmunologicznej, która powoduje twardnienie skóry i złogi włókniste w narządach.

Jedno badanie retrospektywne z udziałem 467 osób z twardziną skóry wykazało, że 90% osób, które otrzymywały suplementy potasu PABA, doświadczyło łagodnego, umiarkowanego lub wyraźnego zmiękczenia skóry, w porównaniu z 20% grupy kontrolnej (źródło).

Mimo to jest to jedno z nielicznych badań na ten temat, które zostało przeprowadzone ponad 30 lat temu. Inne badania sugerują, że PABA nie ma wpływu na stwardnienie skóry związane z twardziną, więc potrzebne są dodatkowe prace badawcze.

Wreszcie PABA jest często reklamowany jako lek na bielactwo, stan charakteryzujący się depigmentacją i białymi plamami na skórze. Podczas gdy niektórzy ludzie z tym zaburzeniem twierdzą, że suplementy PABA pomagają, nieliczne badania naukowe potwierdzają to twierdzenie.

Pielęgnacja włosów

Jednym z najwcześniejszych zastosowań suplementów PABA była pomoc w repigmentacji przedwcześnie siwych włosów. Nadal jest używany w tym celu, a wiele osobistych świadectw sugeruje, że jest skuteczny pomimo braku badań.

Badania przeprowadzone w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku wykazały, że przyjmowanie PABA w dziennych dawkach od 200 mg do 24 gramów prowadziło do ciemnienia włosów i pomagało siwym włosom powrócić do pierwotnego koloru.

Należy jednak zauważyć, że niektóre badania wykazały, że włosy ponownie stały się siwe po zaprzestaniu stosowania suplementu przez uczestników (badanie).

Co więcej, chociaż we wczesnych badaniach wykazano, że PABA przyciemnia siwe włosy, efekt ten nie był ostatnio badany. Niektórzy badacze doszli do wniosku, że PABA nie powinno być przyjmowane wyłącznie w celu przyciemnienia włosów, ze względu na nieznane skutki uboczne.

PODSUMOWANIE

PABA może pochłaniać promienie UVB i był kiedyś dodawany do filtrów przeciwsłonecznych. Niektóre badania sugerują, że przyjmowany doustnie PABA może pomóc w problemach skórnych i przyciemnieniu siwych włosów, ale badań jest niewiele.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności

Niektórzy ludzie mieli reakcje alergiczne na filtry przeciwsłoneczne zawierające PABA, powodując czerwone, swędzące wysypki.

Dziś PABA nie jest już dodawany do filtrów przeciwsłonecznych w Stanach Zjednoczonych i rzadko występuje w kosmetykach. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na wyższe doustne dawki PABA, ale potrzebne są rzetelne badania na ludziach.

Przyjmowanie dużych dawek suplementów PABA nie jest uważane za bezpieczne dla osób z problemami z wątrobą i nerkami.

Odnotowano co najmniej sześć opisów przypadków ostrego uszkodzenia wątroby po zastosowaniu suplementów PABA w leczeniu choroby Peyroniego. Jednak ten efekt uboczny może nie dotyczyć osób ze zdrowymi narządami, które przyjmują PABA.

Należy również zauważyć, że PABA jest uważane za nieskuteczne leczenie tej choroby, na podstawie dostępnych badań.

Ponadto uważa się, że PABA może gromadzić się w nerkach, chociaż nie ma źródeł naukowych, które odnosiłyby się do tego twierdzenia. Dlatego osoby z problemami z wątrobą lub nerkami nie powinny przyjmować PABA bez nadzoru lekarza.

Co więcej, PABA może wchodzić w interakcje z sulfonamidami (lekami sulfonamidowymi), w tym z niektórymi antybiotykami, i zmniejszać ich skuteczność. Nie należy ich brać razem.

Wreszcie, bezpieczeństwo suplementów PABA u dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących nie jest znane. Tym osobom nie zaleca się doustnego przyjmowania PABA, ale miejscowe stosowanie tego związku jest prawdopodobnie bezpieczne.

Jeśli używasz produktu kosmetycznego zawierającego PABA i zauważysz wysypkę lub podrażnienie skóry, przerwij jego stosowanie.

PODSUMOWANIE

Niektóre osoby mogą mieć reakcję alergiczną na miejscowe stosowanie PABA. Wysokie dawki suplementów doustnych mogą uszkodzić nerki i wątrobę.

Dawkowanie witaminy B10

Minimalne badania potwierdzają stosowanie lub korzyści z doustnych suplementów PABA. W związku z tym nie ma zalecanej ani znormalizowanej dawki.

Większość suplementów PABA dostępnych na rynku zaleca 500 mg dziennie, ale waha się od 100 mg do ponad 1000 mg.

Jednak FDA nie reguluje suplementów tak ściśle, jak reguluje leki. Dlatego dawki i składniki wymienione w suplemencie PABA mogą nie odpowiadać zawartości butelki.

Zawsze porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji PABA, zwłaszcza, że ​​długoterminowe skutki tego związku nie są dobrze poznane.

PODSUMOWANIE

Skutki PABA nie są w pełni poznane i nie ma znormalizowanej dawki suplementów PABA.

Najważniejsze podsumowanie

PABA, znana również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w niektórych produktach spożywczych i suplementach.

W przeszłości był częstym składnikiem filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ blokuje promienie UVB. Ograniczone badania sugerują również, że suplementy PABA mogą pomóc przyciemnić siwe włosy i poprawić problemy skórne, które obejmują gromadzenie się i twardnienie tkanek.

Chociaż aplikacje miejscowe i większość suplementów są ogólnie uważane za bezpieczne, skutki PABA nie są w pełni zrozumiałe. Wysokie dawki mogą prowadzić do szkodliwych skutków ubocznych.

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *