Szczeć – Objawy Uboczne, Właściwości

Szczeć

Szczeć szybkie fakty

Nazwa: Szczeć pospolita
Nazwa naukowa: Dipsacus fullonum
Pochodzenie: Eurazjiai Afryka Północna, ale znana jest w obu Amerykach, południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii
Kolor: Jasnobrązowy
Korzyści zdrowotne: Leczy osteoporozę i osteopenię, Naturalny środek moczopędny, Pomaga w walce z przewlekłą boreliozą, Pomaga w leczeniu przerostu żółtaczki.

Dipsacus fullonum powszechnie znany jako Szczeć pospolity to gatunek rośliny kwitnącej znany pod potocznymi nazwami szczeć głucha, szczotka, szczotki, ogrodna szczotka, grępla, drapacz.

Roślina pochodzi z Eurazji i Afryki Północnej, ale jest znana w obu Amerykach, południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii jako gatunek wprowadzony i często szkodliwy chwast. Roślina należy do rodzaju Dipsacus L. i Dipsacaceae.

Nazwa rodzaju pochodzi od greckiego dipsa oznaczającego pragnienie (łodygi kwiatowe pokryte są sparowanymi liśćmi, których zjednoczone podstawy tworzą małe zbiorniki, które zwykle gromadzą wodę deszczową).

Specyficzne określenie fullonum wskazuje na to, że roślina ta była kiedyś używana w „folowaniu” (procesie kurczenia się i tkania sukna po tkaniu). Wcześni producenci wełny mocowali główki nasion (pokryte sztywnymi, haczykowatymi końcówkami) do wrzeciona w celu drażnienia (czesania) tkaniny, aby podnieść włos.

Opis rośliny

Szczeć jest wysoką, nieco kolczastą, zielną, solidną, dwuletnią byliną kolczastą i monokarpiczną rośliną, która rośnie od 2 do 3 m wysokości.

Roślinę można znaleźć na  łąkach trawiastych, na pastwiskach, na wysypiskach, na przydrożach i nieużytkach, na terenach łęgowych, na obszarach nadbrzeżnych i na skraju lasu. Rośliny rosną na różnych glebach, od piaszczystych o dużej wilgotności po ciężkie iły na słabo odwodnionych obszarach.

Roślina ma mocny korzeń palowy z włóknistym wtórnym systemem korzeniowym, który ma ponad 0,6 m długości i 2,5 cm średnicy w koronie. Wyprostowane, puste, bezwłose łodygi są bladozielone do czerwonawozielonych. Mają rozproszone białe kolce i płaskie podłużne grzbiety.

Szczeć

LIście Szczeci

Liście po przeciwnych stronach mają do 12 cali długości i 3 cale szerokości. Są zielone, żółtawozielone lub czerwonawozielone, lancetowate do liniowo-lancetowate, wznoszące się do rozprzestrzeniania i raczej sztywne w teksturze.

Ich brzegi są gładkie, lekko kłujące lub nieregularnie ząbkowane. Na górnej powierzchni każdego liścia znajduje się biała żyła centralna, podczas gdy na dolnej powierzchni żyła ta ma grube kolce.

Dolne przeciwległe liście są siedzące, podczas gdy górne przeciwległe liście są perforowane lub zaciskające się. Wszystkie liście są bezwłose. Liście są połączone wokół łodygi, tworząc kształt podobny do spodka, który zatrzymuje wodę deszczową.

Kwiaty i owoce Szczeci

Kwiaty szczeci występują w końcowych, sztywnych, jajowatych główkach o długości do 10 cm. Cała główka kwiatu (szypułka) ma od 50 do 100 centymetrów wysokości i składa się z małych pojedynczych kwiatków o długości od 10 do 15 mm.

Kwiatostany zawierają od 250 do 1500 kwiatów, które kwitną tylko przez 1 dzień. Kwitnienie rozpoczyna się w środku kwiatostanu, a następnie postępuje w górę i w dół. Często w tym samym czasie kwitnie kilka kwiatów.

Główki kwiatów są poprzedzone liniowymi wypustkami, które są około 4 razy dłuższe od ich szerokości. Poszczególne kwiaty, które mają długość od 4 do 10 cm, składają się z białych płatków połączonych w rurkę z 4 fioletowymi płatkami.

Poniżej każdej gromady znajduje się kilka długich, smukłych, sztywnych przylistków, które wyginają się w górę. W kępie znajduje się wiele krótkich, sztywnych włosków. Po osiągnięciu dojrzałości skupiska kwiatów stają się suche, twarde i trwałe.

Kwiaty szczeci pojawiają się od końca czerwca do września. Po kwiatach następują jasnobrązowe, prążkowane, owłosione i 4 kątowe niełupki o długości do 8 mm. W każdym owocu znajduje się pojedyncze nasiono. Nasiona są małe i są rozsiewane przez wiatr po wyschnięciu główki nasion.

Szczeć

Korzyści zdrowotne  szczeci

Szczecina zawiera kilka korzystnych dla zdrowia witamin i minerałów. Poniżej wymieniono wszystkie korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania Szczeci.

1. Leczy osteoporozę i osteopenię

Szczeć jest szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako lek wątroby i nerek. Korzeń szczeci jest klasyfikowany jako  Yang z powinowactwem do wspomagania naprawy strukturalnej, zwłaszcza tkanki łącznej i kości. Zwiększa krążenie i pomaga w budowaniu mocnych ścięgien i kości. Oprócz tego korzeń szczeci wspomaga wzrost uszkodzonej tkanki kostnej, stymulując wzrost nowej kości. Pomaga również złagodzić ból mięśni. Ostatnie badania pokazują, że korzeń szczeci pomaga wzmocnić i budować masę kostną.

2. Pomaga zwalczyć przewlekłą boreliozę

Borelioza jest zwykle wywoływana przez bakterię (Borrelia burgdorferi), przenoszoną na ludzi przez zakażone kleszcze czarnonogie. Objawy są różne, ale mogą obejmować gorączkę, zmęczenie, bóle głowy i wysypkę skórną.

Kilka tygodni antybiotyków może pomóc usunąć chorobę  z organizmu. Jednak przewlekła borelioza jest czymś, na co cierpi wiele osób. Przewlekła borelioza ma miejsce, gdy antybiotyki nie leczą organizmu, a zmęczenie, bóle głowy i inne objawy utrzymują się często dłużej niż sześć miesięcy.

Korzeń Szczeci nie jest antybiotykiem, ale chwastem, który jest zdolny do zmiany organizmu, dzięki czemu organizm może zabić bakterie boreliozu. Stymulowane są mięśnie i komórki organizmu, co pomaga w usuwaniu bakterii boreliozy do krwiobiegu, a następnie organizm może je odtruć.

3. Naturalny środek moczopędny

Korzeń Szczeci jest uważany za doskonały środek moczopędny, dzięki czemu doskonale usuwa nadmiar wody z organizmu, ponieważ pobudza przepływ moczu. Ten wspaniały korzeń sprzyja również poceniu się, co jest kolejnym sposobem na pozbycie się toksyn z organizmu (pocenie działa moczopędnie). Usuwa z organizmu niepotrzebną sól i wodę, co może również pomóc w obrzęku tkanek (stanach zapalnych).

4. Pomaga w leczeniu przerostu Candida

Chociaż Candida jest obecna w każdym organizmie, jest grzybem, a kiedy wymknie się spod kontroli, może powodować różne choroby, takie jak infekcje drożdżakowe, depresja, chroniczne zmęczenie lub infekcja flory jelitowej.

Korzeń Szczeci działa z naturalnymi antybiotykami i pomaga w usuwaniu nadmiaru Candida do naszego krwioobiegu, dzięki czemu może on obumrzeć. Inulina jest częścią korzenia szczeci i wspomaga wzrost probiotyków w okrężnicy.

Probiotyki, czyli żywe bakterie i drożdże, są  pomocnymi bakteriami. To właśnie utrzymuje nasze wnętrzności w zdrowiu.

Pro oznacza dla, a bio w tej definicji oznacza życie; dlatego probiotyki są na całe życie.

5. Żółtaczka

Żółtaczka to częsty problem z wątrobą. Jasne lub ciemnożółte zabarwienie skóry i oczu znane jest jako żółtaczka. Żółtaczka nie jest chorobą, ale może być związana z innymi problemami, takimi jak ostre zapalenie wątroby, alkoholizm, infekcja wątroby lub rak oraz zapalenie dróg żółciowych.

Podwyższona bilirubina to pomarańczowo-żółta substancja wytwarzana podczas normalnego rozpadu czerwonych krwinek. Bilirubina przechodzi przez wątrobę i ostatecznie jest wydalana z organizmu, powodując zażółcenie skóry i / lub oczu. ” Właściwości moczopędne Korzenia Szczeci wspomagają wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

objawy szczeci

Objawy uboczne szczeci

Szczeć pospolita jest bezpieczna i zarówno sama roślina jak i jej korzeń nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Tradycyjne zastosowania i zalety Szczeci

Uważano, że woda zbierana przez liście Szczeci usuwa piegi.
Był również używany do łagodzenia bólu oczu.
Korzenie są używane do leczenia brodawek, owrzodzeń i innych problemów skórnych.
Woda, która zbiera się w liściach ściskających łodygi, została użyta do złagodzenia zapalenia oka.
Korzenie szczeci są używane do leczenia wrzodów, żółtaczki, brodawek i oczyszczania ran.
Tradycyjnie był stosowany w leczeniu stanów takich jak brodawki, przetoki (nieprawidłowe kanały otwierające się przez skórę) i owrzodzenia nowotworowe.

Korzeń jest napotny i moczopędny.
Mówi się, że napar wzmacnia żołądek, wywołuje apetyt, usuwa niedrożność wątroby i leczy żółtaczkę.
Napar z liści był używany jako środek myjący w leczeniu trądziku.
Roślina ma ludową historię stosowania w leczeniu raka.
Maść zrobiona z korzeni służy do leczenia brodawek, wdzianek i wybielaczy.
Środek homeopatyczny jest wytwarzany z rośliny kwitnącej.
Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry.
Jest również stosowany wewnętrznie w celu wzmocnienia kolan i pleców oraz złagodzenia bólu.
Korzeń szczeci jest również stosowany w leczeniu osteoporozy i osteopenii.
Sproszkowany korzeń szczeci stosowany jest na ból, obrzęk i zapalenie skóry oraz na otwarte rany.
Smażony korzeń szczeci jest dobry do leczenia krwawień podczas ciąży i nadmiernego krwawienia podczas miesiączki.
Korzeń szczeci jest stosowany w leczeniu objawów choroby boreliozy, a niektórzy uważają, że korzeń szczeci jest bardzo ważny w ich wyleczeniu z boreliozy.

Korzeń szczeci również był stosowany od setek lat w leczeniu infekcji pęcherza.
Korzeń szczeci był również używany do podrażnień i obrzęków oczu.
Korzeń szczeci jest bardzo dobrym środkiem moczopędnym, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy nadmiernej masie wody.
Korzeń szczeci jest dobrym środkiem odtruwającym wątrobę i nerki.
Korzeń szczeci doskonale poprawia trawienie i leczy biegunkę.
Zioło to jest również korzystne w leczeniu żółtaczki.
Maść ze szczotki lub olejek do masażu mogą działać podobnie i są przydatne do włączenia do rutyny regeneracji
sportowcy, którzy często doświadczają kontuzji podczas treningu.

Zastosowania kulinarne

Młode liście są jadalne, chociaż należy bardzo uważać, aby uniknąć kolczastych, grubych włosków.
Liście szczeci można spożywać na surowo, gotować lub dodawać do smoothie.
Korzeń może być użyty w herbacie, occie lub nalewkach.

Inne fakty

Szczeć jest najbardziej znany w przemyśle tekstylnym ze względu na jego zastosowanie w podnoszeniu włosia tkanin, ale ma również zastosowanie lecznicze.
Nasiona są ważnym zimowym źródłem pożywienia dla niektórych ptaków, zwłaszcza szczygła europejskiego.
Od czasu do czasu uprawia się również Szczeć jako roślina ozdobna, a suszone główki są używane we florystyce.
Otrzymany z suszu niebieski barwnik jest substytutem indygo.
Żółty uzyskuje się po zmieszaniu rośliny z ałunem.

Szczepy są często uprawiane w ogrodach i zachęcane do przyciągania ich w niektórych rezerwatach przyrody.
Roślina uznawana jest za bogate źródło pyłku, a także nektaru dla pszczół i innych owadów.
Dawniej szeroko stosowany w przetwórstwie tekstyliów, zapewniający naturalny grzebień do czyszczenia, wyrównania i podniesienia włosa na tkaninach, zwłaszcza wełnie.
Kwiaty szczeci kwitną tylko 1 dzień, a po kwitnieniu rośliny giną.
Szczeci mogą wyprodukować ponad 3000 nasion.

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szcze%C4%87_pospolita

https://en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *