8 dróg do szybkiej utraty wagi

sposoby na utrate wagi

Zdrowy tryb życia i odchudzanie to procesy długofalowe, które wymagają czasu. Czasem jednak tego czasu nie ma i potrzebujemy szybkiej “naprawy siebie” na przykład na wesele, specjalne wydarzenie lub po prostu dla zwiększenia motywacji. Nic przecież tak nie motywuje jak widoczny efekt. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak szybko schudnąć i przyspieszyć działanie treningów.

Przyspieszenie treningów to doskonały sposób na zwiększenie wydajności i szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów. Często zdarza się jednak, że pomimo dużej ilości czasu spędzonego na ćwiczeniach, waga rośnie. To tak zwana rutyna treningowa. Intensywny trening na siłowni, podnoszenie coraz większych ciężarów i osiąganie lepszych wyników może prowadzić do wzrostu masy – a to dość frustrujące, zwłaszcza w sytuacji gdy zależy nam na niskiej masie, ale nabieraniu większej wytrzymałości – jak na przykład przy bieganiu.

Odkrycie konkretnych przyczyn, dlaczego waga nie spada może wymagać konsultacji z dietetykiem, do czego bardzo zachęcamy.

1. Poznaj siebie

Nie chodzi tu o poznanie tajników duszy czy odkrycie kim się właściwie jest. Chodzi o dane dotyczące składu ciała. Waga to tylko pewien wycinek tych danych, nie zawsze z resztą dający prawdziwy obraz sytuacji. Warto sprawdzić analizę składu organizmu, by poznać takie informacje jak na przykład poziom tkanki tłuszczowej. Przeprowadzenie analizy składu ciała pozwoli dobrać lepsze ćwiczenia w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Bez znajomości siebie i potrzeb swojego organizmu, rutyna treningowa na siłowni może doprowadzić do wzrostu masy ciała. Przy czym będzie to masa beztłuszczowa w postaci mięśni.

2. Omijaj przekąski

Poświęcanie dużej ilości czasu na trening i spalanie zbędnych kalorii może rodzić chęć ich uzupełnienia. Dopóki wasze treningi nie trwają dłużej niż godzinę i nie są zbyt intensywne, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie potrzebujecie dodatkowego paliwa w postaci jedzenia. Jeśli Waszym celem jest spadek masy ciała, musicie stworzyć deficyt kalorii. To się nie uda jeśli będziecie sięgać po przekąski z myślą “Zasłużyłem przecież na to”.

3. Zamień węglowodany na białko

Dopóki wasze treningi nie są ultrawytrzymałościowe, to organizm ma wystarczającą ilość glikogenu do spalenia. Węglowodany magazynują dodatkową wodę, czego efektem jest efekt wzdęcia. Ograniczenie węglowodanów może pomóc w uzyskaniu krótkotrwałego efektu nieco szczuplejszej sylwetki. Z kolei spożywanie większej ilości białek w ciągu dnia pomaga zachować uczucie sytości i zwiększyć przyrost mięśni.

4. Odrzuć sałatki

Choć brzmi to kuriozalnie, to pomimo swoich właściwości zdrowotnych sałatki mogą powodować wzdęcia. Konieczność trawienia dużej ilości zieleniny może powodować uczucie senności i dyskomfortu, co znacznie wpływa na wydajność treningu. Pożywienie zawierająca alkohole cukrowe, guma do żucia i woda gazowana również powodują wzdęcia.

5. Jedz przed treningiem

Tylko nic ciężkostrawnego! Zwiększenie sprawności fizycznej może wymagać uzupełnienia kalorii w trakcie treningu. Wiele osób odmawia sobie jedzenia w czasie ćwiczeń, a po nich przejadają się. Warto przed treningiem zjeść banana. Doda on dodatkowej energii, którą spożytkujesz podczas ćwiczeń. W zamian możesz zrezygnować z innych przekąsek w ciągu dnia.

6. Najpierw ciężary, potem cardio

W dni z treningiem mieszanym najpierw wybierają wolne ciężary (lub trening na maszynach), a dopiero potem cardio. Pomożesz w ten sposób swojemu ciału się rozgrzać i lepiej znieść wysiłek podczas cardio. W ten sposób przyspieszasz również proces nadmiernego zużycia tlenu po wysiłku, dzięki czemu wchodzisz w trening cardio z wyższym tempem spalania energii.

7. Zainwestuj w Fitness Tracker

Maszyny na siłowni czy kalkulatory online przeceniają wartości dotyczące spalania. Sprawdzenie obciążeń jakim poddawane jest ciało to jedyny sposób, aby dokładnie sprawdzić, ile energii zużywacie. Do tego przydatne jest urządzenie monitorujące kondycję: krokomierz, puls i sen.

Często przyspieszamy treningi, by więcej odpocząć. Dobry fitness tracker zmierzy ilość kroków, pracę serca i przypomni jeśli zbyt dużo czasu będziecie się lenić – serio. Te urządzenia mogą zwiększyć wydajność treningów, dzięki czemu można łatwiej osiągnąć założone cele.

8. Zrób to podwójnie

Kiedy prowadzisz treningi o zwiększonej intensywności, Twój metabolizm jest przyspieszony poprzez zużycie tlenu po wysiłku, a hormon głodu (grelina) ma niski poziom. Poranne i wieczorne ćwiczenia mogą sprawić, że zwiększone spalanie będzie się odbywać cały czas.

Powyższe porady pomogą osiągnąć cele w krótkiej perspektywie. Warto jednak mieć na uwadze cel długoterminowy, czyli zmiany w zdrowiu i stylu życia, który jest najważniejszy.

źródła: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322345

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *