O gustach się nie dyskutuje – jednym podobają się szczupli, innym puszystsi. Estetyczny aspekt otyłości odłóżmy na bok i zastanówmy się nad o wiele ważniejszą kwestią – jak znaczna nadwaga wpływa na nasz organizm? Czy jej następstwa są aż tak groźne?
Otyłość to przewlekła choroba, która charakteryzuje się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej. Możemy ją zdiagnozować różnymi sposobami, z czego najpopularniejsze są dwa: obliczenie wskaźnika BMI lub wskaźnika WHR.
Wskaźnik BMI wskazuje na otyłość, gdy przekroczy wartość 30. Niepokojący jest już wynik równy 25, ponieważ świadczy o nadwadze.
WHR to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Dzięki niemu możemy ocenić, jak jest rozmieszczona podskórna tkanka tłuszczowa i określić, czy mamy do czynienia z otyłością typu jabłko, czy typu gruszka. Obliczamy to, dzieląc obwód talii w cm przez obwód bioder. Oto, jak interpretujemy wyniki:
Kobiety | Mężczyźni | |
Jabłko | WHR > 0,8 | WHR > 1 |
Gruszka | WHR < 0,8 | WHR < 1 |
Znacznie groźniejsza jest otyłość typu jabłko. Kiedy dodatkowo obwód talii przekracza u kobiet 80 cm, a u mężczyzn 94 cm – mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Zazwyczaj współistnieje ona z takimi dolegliwościami jak:
- nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca typu II
- zwiększone stężenie trójglicerydów
- obniżone stężenie korzystnej frakcji cholesterolu – HDL
Razem powyższe objawy tworzą zespół metaboliczny. Jego występowanie jest ściśle związane z nieprawidłowym stylem życia: zbyt małą aktywnością fizyczną i nieprawidłową dietą.
Aby zdiagnozować zespół metaboliczny, trzeba wykonać następujące oznaczenia: stężenie cholesterolu HDL, glukozy na czczo, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego i obwodu talii. Gdy co najmniej trzy wyniki badań są nieprawidłowe, stwierdzamy ZM.
Ponadto, brzuszna lokalizacja tkanki tłuszczowej sprzyja migracji wolnych kwasów tłuszczowych do wątroby, co powoduje jej stłuszczenie. W konsekwencji nie odpowiada ona na działanie insuliny w prawidłowy sposób, a to prowadzi do wystąpienia cukrzycy. Również w innych narządach tworzą się złogi tłuszczu, i także nie jest to korzystne.
Inne schorzenia związane z otyłością to np.:
- niedokrwienna choroba serca
- dietozależne choroby nowotworowe
- zespół bezdechu sennego
- przewlekły stan zapalny organizmu
- choroby pęcherzyka żółciowego
- zadyszka
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- zaburzenia wydzielania hormonów płciowych
- zespół torbielowatości jajników
- upośledzenie płodności
- bóle krzyża
Dlaczego warto schudnąć? M.in.
- obniża się ciśnienie tętnicze
- zmniejsza się przerost lewej komory serca i zagrożenie chorobą wieńcową (oraz nagłym zgonem)
- obniża się stężenie glukozy, cholesterolu całkowitego i “złego” – LDL oraz trójglicerydów
- poprawia się wydolność fizyczna
Temat otyłości jest bardzo obszerny, w tym poście jedynie go zarysowałam. Chciałam pokazać, że nie jest to jedynie problem natury estetycznej. Moim zdaniem, to jest najmniej ważne, w porównaniu ze wszystkim, co dzieje się w środku otyłego organizmu. To cudowne, kiedy większe osoby akceptują swój wygląd i nie mają kompleksów, jednak dla własnego zdrowia lepiej zrzucić kilka kilogramów 🙂
Zobacz też artykuł o tabletkach na odchudzanie
Pozdrawiam
źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2879283/
https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/overweight-and-obesity
https://ahajournals.org/doi/10.1161/circulationaha.106.171016
http://www.annclinlabsci.org/content/41/2/107.full