Dlaczego Tyje Po Ćwiczeniach? – 4 Zaskakujące Powody

dlaczego tyje po ćwiczeniach

Oto, co musisz wiedzieć o tyciu i dlaczego możesz przybierać na wadze, mimo że ćwiczysz.

Czy ćwiczyłeś i jesz zdrowo, ale kiedy wchodzisz na wagę, widać, że przybrałeś kilka kilogramów? Kilka dodatkowych kilogramów może cię wystraszyć i zdemotywować (zwłaszcza jeśli czujesz, że robiłeś wszystkie „właściwe” rzeczy), nie jest to powodem do paniki. Oto cztery rzeczy, które według ekspertów musisz wiedzieć, jeśli przybierasz na wadze podczas ćwiczeń i zdrowego odżywiania.

 

1. Retencja wody po ćwiczeniach

Woda może zmienić wagę nawet o 4,5kg(lub więcej).
Myślisz, że straciłeś kilka kilogramów podczas poważnych zajęć spinów? Nie ekscytuj się zbytnio – to tylko utrata wody spowodowana potem. A jeśli widzisz wyższą liczbę, może to być spowodowane zatrzymywaniem wody (zdarza się to czasami po wysiłku). Wniosek: ilość wody w twoim systemie ma duży wpływ na liczbę wyświetlaną na skali.

„Woda stanowi około 65 do 90 procent masy ciała człowieka, a wahania zawartości wody w ludzkim ciele mogą z dnia na dzień przesuwać wagę o 4kg lub więcej” – mówi Jeffrey A. Dolgan, fizjolog kliniczny w Canyon Ranczo w Miami Beach na Florydzie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których diuretyki są tak popularne – wypłukują wodę z organizmu, powodując jedynie krótkotrwałą „utratę” wagi – ale w żaden sposób nie pomagają w zmianie składu ciała.

2. Przyrost masy ciała natychmiast po treningu

Na wagę masy ciała może wpływać wiele czynników – w tym treningi.
Więc ćwiczysz, ale przybierasz na wadze? Czy zauważyłeś kiedyś, że zaraz po (lub nawet dzień lub dwa po) intensywnym treningu skala rośnie? To normalne i nie oznacza, że ​​faktycznie przybierasz na wadze, mówi Dolgan.

„Łuska człowieka jest połączeniem mięśni, tłuszczu, kości, mózgu i układu nerwowego, tkanki łącznej, krwi, limfy, gazów jelitowych, moczu i powietrza, które nosimy w płucach” – mówi. „Bezpośrednio po programie ćwiczeń procent masy w każdej z tych kategorii może przesunąć się nawet o 15 procent”. – Intensywne treningi powodują zmienność skali ze względu na takie czynniki, jak stan nawodnienia, stan zapalny spowodowany naprawą uszkodzeń mięśni (nazywamy to opóźnioną bolesnością mięśni), a nawet ilość jelitowych produktów ubocznych lub mocz i objętość krwi – mówi Dolgan. Więc jeśli przybierasz na wadze podczas ćwiczeń i zdrowego odżywiania, prawdopodobnie nie jest to taki typ przyrostu masy, jak myślisz.

3. Przyrost masy ciała po siłowym treningu

Mięśnie NIE ważą więcej niż tłuszcz.
„Częstym komentarzem, kiedy patrzy się na wagę, jest stwierdzenie, że„ mięśnie są cięższe od tłuszczu ”, co jest mylące” – mówi Dolgan. „kg tłuszczu waży tyle samo, co kg mięśnia, jednak objętość mięśni jest mniejsza niż objętości tłuszczu, a zatem można powiedzieć że mięśnie są bardziej gęste ”

Kiedy zaczniesz zmieniać skład ciała podczas ćwiczeń – poprzez budowanie gęstszej masy mięśniowej i zmniejszanie tkanki tłuszczowej – Twoja waga może wzrosnąć, podczas gdy procent tkanki tłuszczowej może się zmniejszyć. Te zmiany zachodzą w ciągu tygodni i miesięcy (a nie godzin czy dni), więc skala jest bezużyteczna podczas ich śledzenia – mówi Dolgan.

4. Przyrost masy ciała z mięśniami w porównaniu z tłuszczem

Waga nie mówi nic o poziomie sprawności ani budowie ciała.
Jak wspomniano powyżej, skala nie jest w stanie określić, jaka część masy ciała przypada na mięśnie w porównaniu z tkanką tłuszczową, co oznacza, że ​​jeśli Twoim celem jest poprawa poziomu sprawności, nie jest to najlepsze narzędzie do pomiaru poprawy.

„Jeśli ktoś próbuje poprawić swoją kondycję, powinien zignorować skalę i zwrócić większą uwagę na obiektywne narzędzia pomiarowe, takie jak skład ciała, aby śledzić swoje postępy” – mówi Dolgan.

Ważenie siebie może być jednym ze sposobów śledzenia postępów, ale nie powinno to być jedyne. I na pewno nie warto mieć obsesji na punkcie codziennych ważeń (i w rezultacie martwić się o przybranie na wadze podczas ćwiczeń i zdrowego odżywiania). Nie zapominaj, mówi Dolgan, że utrata kilogramów na wadze nie oznacza, że ​​jesteś bardziej sprawny – to po prostu oznacza, że ​​jesteś lżejszy, co wcale nie znaczy wiele. I pamiętaj, że jeśli ćwiczysz, ale przybierasz na wadze, może to oznaczać, że Twoje treningi są skuteczne, ale musisz sprawdzić swoją dietę, aby zobaczyć wyniki utraty wagi. (To tylko jeden z powodów, dla których nie tracisz tłuszczu z brzucha.)

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *