Dieta Dukana

dieta dukana

Spis:

  • dieta Dukana: Protal I faza diety Dukana
  • dieta Dukana: Czym się wspomagać w diecie Dukana?
  • dieta Dukana: Witaminy w diecie Dukana
  • dieta Dukana: Zasady i Porady
  • dieta Dukana: Ile trwa dieta Dukana i co warto wiedzieć
  • dieta Dukana: Protal II faza diety Dukana
  • dieta Dukana: Protal III etap diety Dukana
  • dieta Dukana: Protal IV etap diety Dukana
  • dieta Dukana – Pytania i odpowiedzi na temat diety Dukana

Protal 1 diety Dukana – spożywamy wyłącznie produkty bogate w białko

Etap ten trwa w przedziale 1-10 dni. Jego długość zależy tak naprawdę od ilość kilogramów do zrzucenia, osobowości danej osoby oraz wieku. Stosowane jest tu osiem kategorii produktów składających się z białek. Można je spożywać w dowolnych ilościach o dowolnych porach dnia. Istnieje również możliwość łączenia produktów. Oczywiście należy bezwzględnie stosować się granicy 8 kategorii, aby nie wypaczyć efektu.

Oto produkty stosowane w diecie Dukana:

MIĘSA CHUDE – cielęcina, wołowina i konina. Wieprzowina, jagnięcina nie są dozwolone w kuracji uderzeniowej diety Dukana. (Wołowina – wszystkie kawałki mięsa z grilla lub też podawane jako pieczeń – polędwica, befsztyk, rostbef, zrazówka, kawałki bez tłuszczu. Unikamy: antrykotu z kością, rozbratla z kością, Cielęcina – najlepiej filet i pieczeń. Dozwolony jest kotlet z kością pod warunkiem usunięcia tłuszczu, Konina – wszystkie kawałki prócz łaty. )
PODROBY – dopuszczalne są wątroba cielęca, wołowa, wątróbki z drobiu i ozór.
RYBY – w tej kategorii nie ma żadnych ograniczeń i przeciwwskazań. Wszystkie ryby są dozwolone.

OWOCE MORZA – tutaj znajdują się przed wszystkim skorupiaki i mięczaki: krewetki szare, różowe, gambasy, kraby, homary, ostrygi, mule, muszlaki i muszle Świętego Jakuba.
MIĘSO DROBIOWE – cały drób, oprócz ptactwa o płaskich dziobach (kaczki, gęsi). Należy go spożywać bez skóry.
WĘDLINY CHUDE – tutaj przede wszystkim jest polecana szynka wieprzowa light, a także wędzona szynka z indyka lub kurczaka o zawartości tłuszczu 2-4%.
JAJKA – możemy je spożywać w każdej formie. Należy ich unikać jedynie w przypadku nietolerancji.
CHUDY NABIAŁ – przede wszystkim: jogurty, serki homogenizowane, twarożki bez tłuszczu.
DODATKOWO – płyny w ilości minimum 1,5 litra dziennie. Jedyna kategoria produktów, która jest obowiązkowa.

Czym się wspomagać w diecie Dukana?

CHUDE MLEKO – świeże lub w proszku.
ASPARTAM – bez ograniczeń, jako środek słodzący.
OCET, ZIOŁA, PIETRUSZKA, CZOSNEK, CEBULA, INNA ZIELENINA – jako środek urozmaicający oraz podnoszący wartość sensoryczną.
KORNISZONY I MARYNOWANE CEBULKI – jako przyprawy lub warzywa.
CYTRYNA – jej użycie wzbogaca zapach rybi owoców morza.
MUSZTARDA, SÓL – korzystać z nich należy z umiarem. Stosowane jako przyprawy do potraw.
KECZUP – tylko dietetyczny, bez cukru.
GUMY DO ŻUCIA – idealne rozwiązanie dla osób lubiących często podjadać. Najlepiej by były bez cukru lub słodzone wyłącznie aspartanem.
Czego można się spodziewać?

Z racji tego, że dieta Dukana jest dosyć gwałtowna, na początku warto wiedzieć, czego można się spodziewać – jakich reakcji organizmu. Ciało może odpowiedzieć na początku zmęczeniem, osłabieniem, lecz nie ma się co tym martwić. Odczucia te ustąpią w niedługim czasie. Na te kilka dni warto zrezygnować z dużego wysiłku. Ponadto może pojawić się uczucie suchości w ustach i nieprzyjemny zapach.

Czwarta doba może nieść ze sobą zaparcia. Łatwo można jednak temu zaradzić. Wystarczy zwiększyć ilość płynów, lub spożywać jogurty z płatkami otrąb. Pomoże to w wypróżnianiu i przechodzeniu treści jelitowej.

Po paru dniach możemy również spodziewać się zaniku lub znacznego zmniejszenia uczucia głodu. Jest to wywołane wydzielaniem hormonów peptydowych, które stymulują ten proces. Tak więc nawet, jeśli ilościami były „zajadane” pierwsze trzy dni, to potem automatycznie zauważymy malejącą ilość spożywanych produktów.

Witaminy w diecie Dukana

Krótsze kuracje raczej ich nie wymagają. Natomiast przy dłuższym stosowaniu diety Dukana, gdzie notuje się znaczny ubytek wagi, warto przyjmować doustnie codziennie witaminy, ale z umiarem, gdyż istnieje groźba hiperwitaminozy.

Zasady i porady

Należy pamiętać, że omijanie posiłków nie jest dobre dla organizmu. Między innymi dlatego, że wzmożony głód może popchnąć do sięgnięcia po rzeczy, których nie ma w diecie. Natomiast jedzenie kiedy tylko poczuje się ochotę da uczucie sytości i zniweluje pociąg do „zakazanych” rzeczy.

Lista z dozwolonymi produktami w fazie I powinna być zawsze pod ręką – by upewnić się, że można zjeść daną potrawę.

By nie narażać się na zjedzenie czegoś niedozwolonego, należy mieć produkty białkowe tuż obok – tak, by nie trzeba ich było szukać. Bowiem zjedzenie czegoś innego zniweluje wszystkie wysiłki.

Również na śniadanie powinniśmy spożywać czyste proteiny. Choć powszechna opinia nie była temu bardzo przychylna, to naukowo dowiedziono, że jest to wspaniały początek dnia. Dr Pierre Dukan zaleca ugotowanie placków z otrębów owsianych lub pszennych, jajka i homogenizowanego serka. Usmażone dają pyszne placuszki, które z powodzeniem mogą zastąpić inne produkty białkowe. Niestety nie powinno się ich jeść częściej niż raz dziennie.

Ile to trwa?

Długość trwania fazy uderzeniowej wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie. Powinna być ona dobrana rozsądnie do potrzeb osoby odchudzającej się. Średni czas to pięć dni. Jest ona tak dopasowana, by osoba stosująca dietę nie „przejadła się” produktami białkowymi, a zobaczyła natychmiastowy spadek wagi, co zachęci do dalszej walki. Taka długość trwania I etapu przynosi stratę w wysokości od 10 do 20 kg w zależności od pierwotnej masy ciała.

Ci, którym nie zależy na utracie więcej niż dziesięciu kilogramów mogą zastosować plan trzydniowy. Uwolni to od nadmiaru kilogramów i płynnie przeprowadzi do kolejnej części diety.

Bywa, że niekiedy wystarczy zaledwie jedna doba, by móc zobaczyć upragnione efekty. Właśnie te 24 godziny są największym zaskoczeniem organizmu, co w efekcie daje też największe rezultaty. Podczas takiego czasu można stracić do pięciu kilogramów.

Dla tych, którzy są bardzo otyli istnieje możliwość przedłużenia fazy ataku. Trwa ona maksymalnie 10 dni, jednakże należy skonsultować się wcześniej z lekarzem. Również należy bezwzględnie pamiętać o piciu dużych ilości płynów.

Warto wiedzieć

Wielokrotne, nieskuteczne stosowanie diet, problemy hormonalne, ciąża, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych – wszystko to może sprawić, że dieta dr Pierra Dukana nie będzie aż tak efektywna. Mimo to, i tak będzie się dało zauważyć znaczne rezultaty.

U kobiet parę dni przed miesiączką efekt fazy uderzeniowej może nie być widoczny. Jest to spowodowane zatrzymywaniem wody. Mija to jednak wraz z rozpoczęciem krwawienia. Dlatego zanim się zrezygnuje ze stosowania diety, warto poświęcić troszkę czasu – bo wyniki będą zauważalne w tej sytuacji na drugi, ftrzeci dzień z kolei.

>>> Zobacz też: Dieta Dukana A Cellulit

Protal II diety Dukana – do menu włączamy warzywa surowe i gotowane

Jak się do tego zabrać? Organizm ludzki najlepiej toleruje surowe warzywa, ponieważ gotowane nie posiadają znacznej części witamin, które są niszczone w trakcie gotowania. Podczas stosowania różnego rodzaju diet odchudzających często wykorzystuje się surówki i sałatki, gdyż są one mniej kaloryczne, a w dodatku bogate w witaminy i mikroelementy. Często jednak zapominamy o prawdziwej „bombie”, która się w nich czai – a mianowicie o sosie.

Kolejnym mitem, który warto obalić jest symbol cywilizacji śródziemnomorskiej, czyli oliwa z oliwek. Faktycznie chroni ona układ sercowo naczyniowy, jednakże posiada bardzo dużą ilość kalorii, które są wrogie dla osób odchudzających się. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykluczyć oliwę oraz wszelkiego rodzaju oleje ze swojego jadłospisu jest vinaigrette z parafiną. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie cierpią na chroniczne rozwolnienie. Parafina działa wspaniale, ponieważ nie posiada w ogóle kalorii, a dzięki oleistej konsystencji poprawia trawienie. Innym rodzajem sosu zastępczego może być mieszanka jogurtu naturalnego oraz serka homogenizowanego. Można to wzbogacić odrobiną octu, czy pieprzu.

Warzywa można stosować również jako gotowe dodatki do dań głównych. Najlepiej by były one przygotowywane w wodzie, lub jeszcze lepiej – na parze. Protal II – faza naprzemienna warzywa Etap naprzemienny stosujemy zaraz po fazie uderzeniowej. Składa się on z dwóch części, a mianowicie okresu spożywania samych protein oraz takiego samego okresu wzbogaconego o warzywa. Każdy z nich powinien trwać pięć dni. Stosuje się je naprzemiennie aż do momentu osiągnięcia upragnionych efektów. Tutaj również nie ma żadnych ograniczeń ilościowych, czy godzinowych. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim okresie nie wolno wykluczać protein. Warzywa bowiem są tylko uzupełnieniem i urozmaiceniem.

WARZYWA POLECANE: Szparagi Boćwina Pomidory Sałata (bez cykorii) Rzodkiewka Szpinak Seler Cukinia Zielona fasolka Bakłażan Pory Marchew, buraki Warzywa powinny być spożywane na surowo lub gotowane. Typy rytmów: 5/5 – przez pięć dni jemy czyste proteiny, a przez kolejne pięć do protein włączamy warzywa. 1/1 – spożywamy naprzemian pierwszy dzień tylko proteiny, a w kolejnym dniu dodajemy warzywa (taki sposób jest najlepszy dla osób z małą nadwagą). 2/7 – 2 dni spożywania czystych protein i 5 dni protein połączonych z warzywami. 2/0 – ten wariant obejmuje spożywanie przez 2 dni w tygodniu czystych protein i 5 dni bez ścisłej diety.

Ile tych warzyw? W stosowaniu tej, jak i każdej innej diety ważny jest umiar. Pomimo tego, że słyszy się, jakie warzywa są zdrowe i nie tuczące, to nie należy zasiadać od razu przed kilkoma półmiskami sałatek, tylko powinno się jeść porcje w granicach rozsądku.

Protal III Diety Dukana – jemy także niektóre owoce
Jaka waga?

Proces utrwalania musimy zacząć od precyzyjnie zdefiniowanego celu wagowego. Staramy się go dobrać tak, by waga była realna do osiągnięcia. Są różne metody, które nam na to pozwalają, jednakże najlepiej jest stosować tą, w której najlepiej sami byśmy się czuli. Podczas zrzucania zbędnych kilogramów sami możemy zauważyć do jakiej wagi chudło nam się łatwo, a przy jakim pułapie rozpoczęły się pewne problemy. To znak dla nas, jaki poziom powinniśmy się starać osiągnąć. Gdy dobierzemy zbyt niską wagę, sami po prostu nie wytrzymamy presji, która wiąże się z ciągłym kontrolowaniem się. Musi to być waga na poziomie, na którym nie będziemy musieli się ciągle sprawdzać i będziemy mogli wieść spokojne życie. Dlatego należy wybrać wagę „możliwą do ustabilizowania”.

Proteinowy dzień

Zabezpieczeniem dla uzyskanej przez nas wagi jest wprowadzenie do naszego jadłospisu jednego dnia w tygodniu, w którym spożywać będziemy wyłącznie proteiny. Czyli jest to jednodniowe powtórzenie z fazy uderzeniowej.

Protal III diety Dukana – faza utrwalenia

Po osiągnięciu upragnionej wagi czas nakazów w końcu przeminął. Jednak nie oznacza to, że możemy już bezwolnie oddać się dawnemu charakterowi życia jaki prowadziliśmy. Po zrzuceniu zbędnych kilogramów nie można jeszcze w pełni posiadać poczucia przynależności do niej, ponieważ waga ta jest bardzo ulotna i w każdej chwili jesteśmy narażeni na często powracający efekt jojo.

By odpowiednio dostosować się do etapu stabilizacji należy zrozumieć, dlaczego w tej chwili jest się najbardziej wrażliwym i podatnym na działanie efektu jojo. W naszym portalu szczegółowo przedstawimy jak przejść przez etap utrwalania wagi. Zaprezentujemy również, jakie nowe pokarmy można wprowadzić do jadłospisu i jak długo powinna trwać ta faza.

Kiedy pod presją kuracji tracimy zbędne kilogramy w naszym organizmie pojawiają się reakcje, które chcą zmusić do odzyskania wagi.

Nasz organizm zaczyna walkę o utracone zapasy tłuszczu. Podczas niej użyje kilku sposobów, by to osiągnąć. Po pierwsze zaostrzy i zwiększy uczucie głodu. Po drugie ograniczy wydatki energetyczne, a po trzecie natomiast polepsza się wtedy przyswajanie kalorii żywnościowych. Organizm stara się wyciągać z nich maksymalne ich ilości. Te właśnie czynniki sprawiają, że dana osoba błyskawicznie może przybrać na wadze.

Medycyna nie wynalazła jeszcze środka, który by pomógł zmniejszyć lub wyeliminować efekt jojo. Bronią w walce z nim jest jego lepsze poznanie. Po zdefiniowaniu czasu przez jaki trwa, możemy przyjąć odpowiednią strategię żywienia. Można dostrzec pewną tendencję, która jasno mówi, że efekt jojo trwa około 10 dni na każdy utracony kilogram.

W tej regule brak jasności i wystarczających informacji. Jednakże z długotrwałych obserwacji przedstawiony powyżej schemat w większości przypadków sprawdził się idealnie. W ten sposób nasz organizm przygotowuje się do kolejnej części diety, która jest otwarta, w której już nie ma mowy o utracie masy ciała. To czas na opanowanie przesadnych reakcji organizmu i nie dopuszczenie do przybrania na wadze.

Do tej pory nasz harmonogram żywieniowy obejmował produkty wysokobiałkowe, na zmianę z zestawem proteiny + warzywa. Od teraz możesz już jeść białko i warzywa, bez żadnych ograniczeń. Do wcześniej przedstawionej listy można dorzucić następujące produkty:

OWOCE (Z WYŁĄCZENIEM: BANANÓW, WINOGRON, CZEREŚNI I OWOCÓW SUCHYCH TAKICH JAK ORZECHY WŁOSKIE, LASKOWE, ZIEMNE, NERKOWCA, MIGDAŁÓW I PISTACJI) – dozwolona jest jedna porcja (czyli 1 sztuka) owoców dziennie lub też w przypadku malin na miarę stosujemy na przykład 1 miseczkę, lub plaster melona, czy plaster arbuza, 2 kiwi lub 2 morele. Tego typu proporcje najlepiej jest zachować podczas spożywania właśnie owoców.
PIECZYWO PEŁNOZIARNISTE – dozwolona ilość to 2 kromki dziennie. Można je posmarować niskotłuszczowym masłem.

SER ŻÓŁTY (GOUDA, REBLOCHON, SERY SZWAJCARSKIE LUB HOLENDERSKIE, UNIKAMY NATOMIAST TYCH POWSTAŁYCH W PROCESIE FERMENTACJI: CAMEMBERT, ROQUEFORT, SER KOZI) – dopuszczana ilość to 40 g sera dziennie. Można zjeść tą porcję w jednej dawce, na przykład do obiadu lub kolacji.

2 PORCJE PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH SKROBIĘ – stosowane w ciągu tygodnia. W początkowej fazie utrwalania nie wszystkie produkty mają taką samą wartość. O najmniejszej wartości są: makarony, kasza kuskus, polenta, bul gur lub też ziarna pszenicy do 200 g bez dodatków tłuszczy, soczewica, ryż (do 125 g) i ziemniaki (najlepiej pieczone w folii bez dodatku tłuszczu).

MIĘSA – możemy dodać nowe rodzaje mięs, na przykład gotowaną szynkę (należy odkroić warstwę tłuszczu), udziec jagnięcy (bez pierwszego plastra), polędwicę wieprzową, schab (z części tylnej, a nie karkowej). Nie ma żadnych rygorystycznych zaleceń dotyczących ich ilości lub częstotliwości spożywania. Nie można jeszcze jednak spożywać wędlin wędzonych.

2 DOWOLNE POSIŁKI W TYGODNIU – 2 razy w ciągu tygodnia istnieje możliwość przygotowania przez nas wybranego posiłku, takiego, jaki się tylko zamarzy – bez żadnych ograniczeń. Posiłek taki powinien zawierać w rozsądnych ilościach przystawkę na wejście, jedno danie główne, 1 deser, 1 aperitif, 1 kieliszek wina – wszystko w dowolnej ilości, ale tylko raz. Posiłki te muszą być rozłożone w czasie, tak, by nasze ciało mogło odpocząć.

Protal IV Diety Dukana – faza stabilizacji wagi ten etap diety trwa do końca życia

Faza ta przeznaczona jest dla osób z dużą nadwagą. Właśnie zakończył się proces przejściowy przez etap utrwalania wagi. Została usunięta cała nadwaga oraz wyeliminowany problem efektu jojo. Nasze ciało w końcu przyzwyczaiło się do nowej wagi i nie reaguje na dane pokarmy z gwałtownością, która maksymalnie wykorzystuje kalorie w niej zawarte.

W tej fazie diety Dukana nie ma mowy już o ściśle określonym podporządkowaniu określonym nakazom. Wchodzimy w zwykły tryb życia. Dlatego zasady tutaj przyjęte muszą być respektowane przez resztę naszego życia. Mając przed sobą taką perspektywę nie do pomyślenia jest, by narzucać rygorystyczne nakazy, zbyt trudne, których musielibyśmy się trzymać.

Na tym etapie mamy do czynienia jedynie z dwoma zasadami. Po pierwsze musimy ściśle i regularnie trzymać się diety proteinowej przez jeden, ustalony przez ciebie dzień w tygodniu do końca życia. Do tego codzienne spożywamy 3 łyżki stołowe otręb owsianych.

>>> Zobacz też: Co Jeść Przed Treningiem?

Te dwa środki zaradcze mają za zadania uchronić przed ponownym utyciem. Z pewnością są one mniej bolesne niż kolejna tego typu kuracja w naszym życiu.

Etapowa struktura diety Protal przechodząca od produktów niezbędnych do tych bardziej luksusowych, dla niektórych zbytecznych, daje osobie korzystającej z niej wiedzę o zasadach odżywiania. To właśnie sprawia, że dieta Dukana jest dietą najbardziej dydaktyczną. Poprzez wiedzę poznaną podczas jej stosowania, możemy samodzielnie dbać o własne zdrowie i uzyskać prawdziwą stabilizację.

pytania i odpowiedzi na temat diety Dukana

Gdzie i jakie otręby kupić?

Otręby znaleźć można w każdym sklepie ze zdrową lub dietetyczną żywnością. Najlepiej spożywać otręby owsiane nieprzetworzone. Ten produkt jest bardzo tani, co jest dużą rzadkością wśród żywności dietetycznej.

Czy dietę Dukana należy stosować wyłącznie pod okiem lekarza?

Oczywiście, że nie. Jeśli jesteśmy osobą poniżej 50 roku życia, nie dokuczają nam żadne dolegliwości, nie występują żadne czynniki, które są związane z sercem lub nerkami, nie cierpimy na anoreksję, czy bulimię – to nie mamy żadnych powodów do obaw. To właśnie główną zaletą tej diety jest możliwość samodzielnego korzystania z niej, wolnego dostępu do ogromnej ilości pokarmów, które są bogate w proteiny.

Czy podczas stosowania diety Dukana można wykorzystywać batoniki proteinowe, czy też proteiny w proszku?

Kategorycznie nie. Powodami tego są: po pierwsze w większości dostępnych batoników proteinowych jest zbyt duża zawartość węglowodanów, a zbyt niska protein w stosunku do tego, co zaleca dieta Dukana. Osoby, które nie mają dużo czasu lub po prostu nie lubią gotować mogą jeść proste, gotowe potrawy, takie jak chociażby chuda szynka z kurczaka, surimi, czy plastry indyka. W tym przypadku także można wypełnić lodówkę jogurtami i twarożkiem light. Po drugie, choć syntetyczne proteiny w proszku posiadają odpowiednią ilość białka, to niestety nasza dieta nie opiera się na produktach proszkowych. Wykorzystujemy tylko i wyłącznie naturalne proteiny. Proteiny w proszku można użyć w wyjątkowych sytuacjach – w trakcie ostatecznej stabilizacji wagi.

Jak dieta Dukana wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu?

Osoby z wysokim poziomem cholesterolu szczególną uwagę powinny poświęcać spożyciu jajek. Jeśli poziom naszego cholesterolu jest w normie – możemy spożyć 1 jajko dziennie. Natomiast, gdy poziom cholesterolu jest wysoki należy używać wyłącznie samych białek. Tym osobom poleca się przygotowywanie placków z otrąb owsianych wyłącznie na bazie białek. Ewentualnie można jeść tyle białek, ile chcemy, a żółtka ograniczamy do czterech tygodniowo.

Czy dieta Dukana będzie bardziej efektywna, jeśli będę omijać posiłki?

Wręcz przeciwnie! Nie można rezygnować z posiłków, gdyż w ten sposób osłabimy skuteczność kuracji. Należy kategorycznie się tego wystrzegać. Możemy wtedy spotkać się z taką sytuacją, że gdy nie zjemy obiadu, to między godziną 16-17 z pewnością staniemy się głodni i będziemy mieli ochotę rzucić się na jakikolwiek smakołyk. Wyobraźmy sobie, że udało nam się dotrwać do kolacji, jednakże wtedy z całą pewnością zjemy więcej niż zwykle i sięgniemy po produkty, które dają większą satysfakcję z jedzenia. W ten sposób zachwiejemy całą równowagę, jaką osiągniemy podczas regularnego spożywania posiłków. W ten sposób stosowanie diety Dukana będzie po prostu nieskuteczne.

Jak radzić sobie z brakiem cukru?

Dieta Dukana kategorycznie zabrania spożywania cukru. Jego brak wypełniamy stosowaniem aspartamu, który wykorzystywać możemy do woli. Aspartam w proszku traci swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie należy go gotować.

Co najlepiej jeść na śniadanie w fazie I diety Dukana?

Nabiał: serek wiejski odtłuszczony, twarożek odtłuszczony, serki homogenizowane odtłuszczone, jogurty odtłuszczone, jaja (jajecznica, jajka sadzone, na miękko i twardo, z kawałkami piersi kurczaka, omlet), mięso (plaster chudego indyka, mięso z Grissonos, chuda szynka), naleśniki (pod postacią placka z otrąb) oraz napoje (herbatki ziołowe, zwykłe, odtłuszczone mleko, kawa, kawa zbożowa z cykorią).

Co zrobić, jeśli rano nie mam ochoty na jedzenie? I co na to dieta Dukana?

W żadnym przypadku nie należy omijać tego posiłku. Możemy na przykład wypić coś ciepłego, a po godzinie dopiero zjeść śniadanie.

Jak radzić sobie z brakiem chleba?

Choć dieta Dukana wyklucza wszelkiego rodzaju produkty, takie jak chleb, bułki, czy rogale, to bez problemu można znaleźć rzeczy, które zaspokoją poranne uczucie głodu. Bez żadnego ograniczenia można spożywać chudy nabiał, jogurty typu light, jajka, czy szynkę. Nowe śniadanie będzie jeszcze bardziej sycące i da więcej energii niż zwykłe wcześniejsze śniadania składające się z rogalika, czy płatków kukurydzianych.

Jak lepiej wykorzystać naturalną fazę spalania tłuszczu?

Najlepiej spalamy tłuszcz zaraz po przebudzeniu – wtedy, gdy jeszcze nie dostarczyliśmy pożywienia. Wówczas organizm czerpie je z komórek tłuszczowych. Proces ten uruchamia się, gdy wyczerpią się zapasy cukru, czyli zwłaszcza w nocy, a ustaje zaraz po posiłku. Istnieją dwa sposoby, jakie można wykorzystać w naszej diecie Dukana. Jeśli zaraz po przebudzeniu nie jesteśmy zanadto zmęczeni, możemy wykonać kilka ćwiczeń, gdyż wtedy organizm od razu zaatakuje komórki tłuszczowe. Ponadto śniadanie jedzmy przestrzegając ściśle fazy I, to jest ciepły napój i proteiny, które nie zatrzymują procesu lipolizy i pozwolą wykorzystywać go w trakcie reszty dnia.

Co zrobić, by dieta Dukana nie stała się monotonna?

W trakcie stosowania diety należy zachować odpowiedni rytm posiłku. W innym przypadku po kilku dniach możecie poczuć frustrację. Choć początkowo wydać się może, że zwykłe proteinowe posiłki są nudne – to z pewnością później odkryjecie, że można również z produktów wysokoproteinowych przygotowywać smakowite dania. Należy postarać się, by posiłki były robione zgodnie z upodobaniami, na przykład: przystawka, danie główne i deser. Nie należy bać się modyfikacji posiłków w zależności od upodobań i apetytu.

Czy w trakcie stosowania diety Dukana można jeść podwieczorki?

Jeżeli przed kolacją odczuwamy głód, możemy pozwolić sobie na podwieczorek. Oczywiście wtedy, tylko i wyłącznie sięgamy po produkty z listy dozwolonych rzeczy.

źródła:

https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101

https://www.dukandiet.com/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219612

https://health.usnews.com/best-diet/dukan-diet

https://www.livescience.com/35575-truth-about-dukan-diet.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26024402/

Daria Wasilewska

 

Nazywam się Daria Wasilewska i 
jestem twórcą DMP.
Interesuję się zdrowym 
i nieinwazyjnym odchudzaniem,
a także prostymi 
sposobami na efektywne treningi!
Jestem także
doktorem neurologii, pisarzem,
byłym dietetykiem i dumną foodistką.
DMP uczy, jak być zdrowym
i schudnąć bez diety.
Ponieważ życie powinno być niesamowite.

View all posts by Daria Wasilewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *